Kom også til Pingprisen 2024

Lørdag den 18. maj hædres Danmarks bedste tegneserieskabere i Kulturhuset Islands Brygge, når Pingprisen 2024 uddeles ved et festligt awardshow. Du er inviteret!

Anders Lund Madsen er vært, DJ Noize står for musikken og dragqueen Britney Corvette for underholdningen. Det bliver et brag af et show. 

Der uddeles priser i syv kategorier for de bedste tegneserier og bladtegninger udgivet i 2023, foruden Æresprisen til en person der har gjort en særlig indsats for tegneserien i Danmark.

De fem nominerede i hver kategori er fundet gennem afstemning blandt Danmarks tegneseriekritikere, mens en håndplukket jury har fundet de endelige vindere.

Program

19.00: Dørene åbnes

20:00: Bedste danske debut, Bedste børne/ungdomstegneserie, Bedste nettegneserie og Årets journalistiske tegner.

21:15: Underholdning v. Britney Corvette, samt pause

22:15: Bedste internationale tegneserie på dansk, Bedste internationale tegneserie, Æresprisen samt Bedste danske tegneserie

Læs mere og køb din billet til Pingprisen 2024
Sørg også for at kigge forbi til vores panel om lørdagen, hvor du kan møde et udvalg af de nominerede.

Nominerede til Pingprisen 2024


BEDSTE DANSKE TEGNESERIE

New Age af Peter Kielland (Fahrenheit)
Robin får et arbejde af Johan F. Krarup (Optic Circus Press/Fiesta Forlaget)
Ørn af Jeppe Sandholt (Fahrenheit)
Den fantastiske bus af Jakob Martin Strid (Gyldendal)
Hvad er porno? af Kristine Tiedt (Gyldendal)

BEDSTE BØRNE/UNGDOMSTEGNESERIE  
Mira 8 – #sommer #kærester #telttur af Sabine Lemire og Rasmus Bregnhøi (Gyldendal)
Heartstopper 5 af Alice Oseman (Politikens Forlag)
Møgmis 2 – Romkugler i mosen og en total kattestrofe af Sophie Souid og Thomas Hjorthaab
(Gads Forlag)
Ørn af Jeppe Sandholt (Fahrenheit)
Den fantastiske bus af Jakob Martin Strid (Gyldendal)

BEDSTE DANSKE DEBUT
Karl af Anne Bomholt (Cobolt)
Fars kamp af Thomas Bugge (Cobolt)
Ørn af Jeppe Sandholt (Fahrenheit)
Wayfinders 1: Ude af kurs af Cecilie Maintz Thorsen og Heidi Nat Holmeå (Cobolt)
Cassiopeias nye stjerne af Anders Worm (Fahrenheit)

BEDSTE INTERNATIONALE TEGNESERIE PÅ DANSK  
Dramaholdet af Nick Drnaso, oversat af Astrid Skov-Jacobsen (Fahrenheit)
Ubesvaret opkald af Nora Dåsnes , oversat af Anne Krogh Hørning (Turbine)
Børnehjemmet 1 af Carlos Giménez, oversat af Jørgen Aabye (Zoom)
Slagtehal fem af Kurt Vonnegut, Ryan North og Albert Monteys, oversat af Dennis Jacob
Rosenfeld (Cobolt)
Fremtidens Araber 6 af Riad Sattouf, oversat af François-Eric Grodin (Cobolt)

BEDSTE INTERNATIONALE TEGNESERIE
A Guest in the House af Emily Carroll (Macmillan)
Monica af Daniel Clowes (Fantagraphics)
Blood of the Virgin af Sammy Harkham (Pantheon)
Roaming af Jillian Tamaki og Mariko Tamaki (Drawn & Quarterly)
Sunday 5-7 af Olivier Schrauwen (Colorama)

BEDSTE DANSKE NETTEGNESERIE  
Embedsværftet af Simon Astrup og Kasper Lundsfryd (Facebook)

Gunhild af Fred Tornager (Saturday AM) – læses i ’Saturday Brunch’ #10,11,12,13

Thomas Bugge (Instagram)

Line Høstrup (Instagram)

Stinestregen af Stine Spedsbjerg (Facebook)

ÅRETS JOURNALISTISKE TEGNER
Lars Andersen (Politiken)
Jens Hage (Berlingske)
Rasmus Meisler (Weekendavisen)
Christoffer Zieler (Weekendavisen)
Lars Kramhøft (Information)

Hold dig opdateret

Hold dig opdateret med, hvad der sker på Copenhagen Comics 

Tak for din tilmelding! Du modtager en mail med link til at bekræfte din tilmelding